Whippet chart angielski

Jest to nic innego jak większa wersja Charcika Włoskiego, będąca alternatywą dla tych którzy obawiają się ich delikatności. Są to psy pełne werwy i temperamentu, a od właściciela wymagają tylko miłości i przysmaków. Kochają dawać upust swojej energii, dlatego zachęcam do brania udziału w wszelkiego rodzaju psich sportach. To rasa która zawsze na takich imprezach znajduje się w czołówce. Te psiaki posiadają dwa biegi czyli maksymalny i 0 km/h tzn. Kanapa kiedy już nadejdzie kres zabawy, wylegują się do opory do góry wrotkami. Najchętniej w chwilach relaksu dzielą łoże z nami. Jest to rasa która wbrew pozorom nadaje się do warunków miejskich i mieszkań pod warunkiem, że będą miały również dostarczoną odpowiednią dawkę ruchu. Bardzo przywiązują się do całej rodziny jak i również znajomych, którzy nas często odwiedzają, wręcz uwielbiają towarzystwo. Wydaje mi się, że gdyby mogły to zaśpiewały by piosenkę Lady Pank „Zawsze tam dzie Ty”, gdy podążają za swoimi człowiekami. Również ciekawe jest ich umaszczenie, ponieważ w Polsce ZKwP uznaje wszystkie jego warianty w przeciwieństwie do Charcika, który powinien być gładki. Jest to również zaleta dla tych, którzy uważają za interesujące wszelkiego rodzaju łatki, pręgi, krawaciki i skarpetki.

WhatsApp Image 2023 10 30 at 09.28.541
WhatsApp Image 2023 10 30 at 09.28.56
Karma dla Whippeta

Nasze pieski są karmione wysokiej jakości karmą HOLISTYCZNĄ. Karmy holistyczne to pełnowartościowe karmy, nie zawierające zbędnych wypełniaczy, są zdrowe w swoim składzie mają różne rodzaje mięsa, warzywa i zioła. To karmy zgodne z naturą psów. Sposób żywienia szczenięcia będzie miał bezpośredni wpływ na jego wzrost i rozwój, dlatego tak ważne jest, aby w pokarmie znajdowały się wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze. Warto kupować tylko wysokiej klasy karmę, karmy tanie niestety nigdy nie będą dobre dla psa, zawierają różnego rodzaju odpady zwierzęce a nawet piasek i trawę. Minimum 30% białka i 16% tłuszczu to odpowiedni skład dla szczeniaka. Karma powinna zawierać głównie składniki mięsne, bez wypełniaczy. Karmimy według wskazań producenta uwzględniając wiek i wagę szczenięcia dzieląc dzienną dawkę karmy na 3-4 posiłki po 6 miesiącu życia wystarczą już dwa. Karmimy po spacerze lub zabawie, nigdy przed. Dodatkowo można podawać biały ser i żółtka jaj oraz gotowane lub surowe mięso. Około 8-10 miesiąca życia można przejść już na karmę dla psów dorosłych. Należy codziennie czyścić psie miski i podawać świeżą wodę.

W hodowli PRESSTISSIMO szczenięta są karmione wysokiej klasy karmą HOLISTYCZNĄ PUPPY (specjalne malutkie granulki).

Pielęgnacja i zdrowie

Zapewnienie szczenięciu odpowiedniej pielęgnacji pomaga w ogólnym utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Sierść zdrowego psa powinna być błyszcząca i czysta i przylegająca. Oczy są błyszczące i przejrzyste. Jakiekolwiek wypływy w kącikach powinny być delikatnie usuwane zwilżoną gazą. Uszy powinny być czyste i pozbawione wydzieliny i przykrego zapachu. Nos powinien być wilgotny i czysty. Bez wydzielin i uszkodzeń. Jama ustna, dziąsła powinny być różowe i zdrowe a zęby czyste i pozbawione kamienia. Brzydki zapach związany jest ze złym stanem uzębienia. Zęby mleczne sieczne (ostre) wyrastają między 1 a 2 miesiącem życia i są to: cęgi, średniaki, okrajki i kły. Po 2 miesiącu życia siekacze rozstępują się na skutek rozszerzania się kości międzyszczękowej i szczęki dolnej. W wieku 2-4 miesięcy zęby mleczne zaczynają już się ścierać. Zmiana cęgów, średniaków i okrajek następuje w 4-5 miesiącu po urodzeniu, natomiast zmiana kłów w 6 miesiącu życia.

WhatsApp Image 2023 10 30 at 09.30.02ok
Zabiegi pielęgnacyjne

CZYSZCZENIE ZĘBÓW – na rynku dostępne są specjalne szczotki i pasty dla psów. Nie używaj pasty dla ludzi, może ona podrażnić żołądek psa w razie połknięcia. Możesz używać „gryzaków” pomagających w zwalczaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Upewnij się jednak czy dany produkt jest przeznaczony dla szczeniąt ras małych i średnich.

CZYSZCZENIE OCZU I USZU – potrzebne ci będą waciki bawełniane i płyn do przemywania uszu oraz płyn do przemywania oczu. Możesz to robić raz na tydzień, w zależności od potrzeb.

OBCINANIE PAZURKÓW – kiedy są zbyt długie należy je przyciąć używając specjalnych cążek, pierwszy raz trzeba poprosić o pomoc weterynarza lub hodowcę aby pokazał jak należy to robić by nie zranić pieska.

KĄPIELE I CZESANIE – ze względu na rodzaj sierści Chart Angielski nie wymaga częstego czesania ani kąpieli. Rasa ta pod tym względem jest bardzo wyjątkowa, gdyż jej przedstawiciele nie wydzielają nieprzyjemnego psiego czasem smrodliwego zapachu lecz nawet często przejmują go od właściciela. Jest to spowodowane brakiem podszerstka. Dlatego kąp przede wszystkim szczenię tylko, gdy jest to konieczne, kąpiel wysusza sierść i skórę, zalecam stosowanie szamponów od lekarza weterynarii lub tych dostępnych w salonach pielęgnacji dla psów. Od czasu do czasu szczotkuj sierść psa używając gumowego zgrzebła, możesz przecierać go wilgotną szmatką aby nadać włosom połysku i usunąć kurz.

Charciki to generalnie zdrowa rasa. Nie mają skłonności do alergii skórnych i pokarmowych. Zimą należy zabezpieczać je przed mrozami ponieważ gładka sierść bez podszerstka nie stanowi ochrony przed niską temperaturą. Fakt ten spodoba się na pewno tym Panią, które uwielbiają stroić swoje pupile. Latem trzeba unikać ostrego słońca, aby nasz piesek się nie przegrzewał, warto również psa zabezpieczyć preparatem odstraszającym kleszcze. Należy też pamiętać o profilaktycznych szczepieniach i odrobaczaniu psa. W tym celu będziesz musiał udać się do lecznicy dla zwierząt.

Twój kontakt z lekarzem weterynarii jest bardzo ważny. Wybierz lecznicę, która cieszy się dobrą opinią. Najlepiej taką w której będziesz mieć możliwość kontaktu całodobowo. Zapisz sobie numer telefonu. Nasze psy są regularnie odrobaczane i szczepione. Każdy pies z naszej hodowli posiada mikrochip, jego numer jest wpisany do metryki psa oraz do Książeczki Zdrowia Psa lub Paszportu. Mikrochip wszczepia lekarz weterynarii, jest to elektroniczna pchełka z unikalnym numerem wszczepiona pod skórę psa. Zazwyczaj umieszcza się ją po lewej stronie szyi. To metoda znakowania zwierząt domowych, rekomendowana od 2012 roku także przez Związek Kynologiczny w Polsce jako bardziej nowoczesna alternatywa dla wykonania tatuażu.